Hörbykorpen

Korpmästerskap



Singelmästerskap korpen badminton söndagen 2019-03-03

Resultat

Vinster Inbördes
Singelmästare Andreas Nilsson
2:a Martin Olsen
3:a Michael Reis
4:a Peter Hartman
5:a Janne Henriksson
6:a Janne Lindholm
7:a Jakob Käck
8:a Max Lindgren

Resultat grupp 1

Vinster
Gruppsegrare Martin Olsen 3
2:a Michael Reis 2
3:a Janne Henriksson 1
4:a Janne Lindholm 0

Resultat grupp 2

Vinster
Gruppsegrare Andreas Nilsson 3
2:a Peter Hartman 2
3:a Jakob Käck 1
4:a Max Lindgren 0

Matcher

Matchresultat Grupp 1 Set 1 Set 2 Set 3 Resultat
Janne Lindholm Janne Henriksson 10-21 10-21 0-2
Martin Olsen Michael Reis 21-16 22-20 2-0
.
Janne Lindholm Michael Reis 8-21 10-21 0-2
Martin Olsen Janne Henriksson 21-10 21-8 2-0
.
Janne Lindholm Martin Olsen 11-21 5-21 0-2
Michael Reis Janne Henriksson 21-14 21-16 2-0
Grupp 2 .
Andreas Nilsson Peter Hartman 21-10 21-15 2-0
Jakob Käck Max Lindgren 19-21 21-19 21-10 2-1
.
Andreas Nilsson Max Lindgren 21-8 21-12 2-0
Jakob Käck Peter Hartman 12-21 12-21 0-2
.
Andreas Nilsson Jakob Käck 21-12 21-8 2-0
Max Lindgren Peter Hartman 9-21 13-21 0-2
Semifinal A .
Martin Olsen Peter Hartman 21-12 21-10 2-0
Andreas Nilsson Michael Reis 21-17 11-21 21-9 2-1
Semifinal B .
Jakob Käck Janne Lindholm 19-21 21-23 0-2
Janne Henriksson Max Lindgren 21-11 21-7 2-0
Placeringsmatcher .
Martin Olsen Andreas Nilsson 18-21 21-18 15-21 1-2 Final
Michael Reis Peter Hartman 21-17 19-21 21-16 2-1 3:e
Janne Henriksson Janne Lindholm 21-15 23-21 2-0 5:e
Jakob Käck Max Lindgren 21-9 21-11 2-0 7:e


Mixmästerskap korpen badminton tisdagen 2019-03-05

Resultat

Vunna matcher Inbördes
Mixlmästare Mie Meiner/Janne Henriksson 2
2:a Anette Bladh/Janne Lindholm 1
3:a Karin Lindholm/Martin Olsen 0

Matcher

Set 1 Set 2 Set 3 Resultat
Mie Meiner/Janne Henriksson Anette Bladh/Janne Lindholm 21-13 19-21 21-15 2-1
.
Karin Lindholm/Martin Olsen Anette Bladh/Janne Lindholm 14-21 13-21 0-2
.
Mie Meiner/Janne Henriksson Karin Lindholm/Martin Olsen 21-10 21-17 2-0

Dubbelmästerskap korpen badminton 2018-03-10

Resultat

Vinster
Dubbelmästare Andreas Nilsson / Michael Reis 2
2:a Peter Hartman / Martin Olsen 1
3:a Anette Bladh / Janne Lindholm 0

Matcher

Set 1 Set 2 Set 3 Resultat Bollar
Andreas Nilsson / Michael Reis Anette Bladh / Janne Lindholm 21-15 21-15 2-0
.
Peter Hartman / Martin Olsen Anette Bladh / Janne Lindholm 21-8 21-13 2-0
.
Andreas Nilsson / Michael Reis Peter Hartman / Martin Olsen 21-17 11-21 21-19 2-1 (53-57)
.

Tack för ert deltagande